Navštěvujte přednášky

…aneb jak se dozvědět o tom, jak vypadá reálné studium zvoleného oboru

Na první pohled by se mohlo zdát, že získat vhodné informace o kterékoliv vysoké škole je celkem snadné: v přílohách významných deníků vycházejí nejrůznější statistiky, vzdělávací agentury šíří v rámci svých kurzů informace o oborech, na které se specializují, mnohé vysoké školy pořádají dny otevřených dveří. Při bližším prozkoumání ovšem častokrát zjistíme, že data prezentovaná v médiích mají ve skutečnosti zanedbatelnou informační hodnotu a mnohé dny otevřených dveří připomínají spíše reklamní kampaně než informační setkání.

Realita vysokoškolského studia se ovšem projevuje jinde – především na přednáškách, seminářích a cvičeních. Je proto více než žádoucí, aby si zájemci o studium daného oboru zkusili ještě během středoškolských studií navštívit alespoň několik přednášek na VŠ, kterou preferují. Téměř každý vysokoškolák přiznává, že jeho představa o studiu na vysoké škole byla v době před maturitou výrazně zkreslená. Mnozí studenti navíc po několika měsících strávených na VŠ otevřeně prohlašují, že by při opětovném výběru VŠ postupovali jinak než dříve.

Proč během studia (občas) navštívit přednášku na VŠ?

  • Lepší představa o oboru: obsah i forma výuka daného předmětu na střední škole se často výrazně odlišuje od vysokoškolské výuky příslušného oboru. Obor, který je z pohledu středoškoláka atraktivní, se může při pohledu zevnitř jevit jako nudný a nezáživný, naproti tomu předměty, které vypadaly na SŠ nepříjemně, se mohou díky systematickému výkladu na VŠ stát velmi zajímavými. („…práva, o který mi tolik šlo, jsou vlastně celkem nuda, ale ta politická geografie je vlastně zajímavá věda…“)
  • Lepší představa o náročnosti dané školy: ohledně obtížnosti vysokoškolského studia nejrůznějších oborů koluje mezi středoškoláky řada přesudků a pověr – některé „informace“ mají vyloženě podobu karikatury („…ekonomka je nejtěžší gympl v Praze…“), a nelze je tedy rozumně při rozhodování použít. Návštěvou několika úvodních přednášek, které jsou určeny prvákům, získáte daleko přesnější představu o obtížnosti studia.
  • Poznání atmosféry dané VŠ: už z několika hodin na konkrétní VŠ poznáte, zda se jedná o instituci zkostnatělou či moderní, zda žije z tradice či zda se orientuje na potřeby studentů – to se v novinách většinou nedozvíte.
  • Získání kontaktů: na přednášce se potkáte se svými případnými budoucími spolužáky, od nichž můžete získat cenné informace o studiu – mnohdy daleko přesnější, než se vyskytují v médiích nebo než mají k dispozici výchovní poradci na SŠ.
  • Přednášky jsou (až na velmi řídké výjimky veřejné), není problém „jít si sednout“ mezi řádné studenty – obavy z toho, že byste nebyli vítáni, opravdu nejsou na místě. Pedagogové na VŠ jsou v naprosté většině případů velice obětaví a vstřícní lidé, kteří zájem o obor velice vítají. Uvidíte, že se mezi vysokoškoláky budete cítit velmi příjemně.

    Chci se tedy vypravit na přednášku, jak to mám udělat?

    1. Najděte ve studijním plánu Vámi zvoleného oboru přednášku, která patří mezi základní a povinné předměty daného oboru (typicky se jedná o předměty obsahující v názvu slovo „úvod“ či „základy“).
    2. V informačním systému školy najděte kdy a kde se daný předmět vyučuje, případně kdo je vyučujícím.
    3. Chcete-li mít jistotu, napište krátký mail pedagogovi.
    4. …s chutí a nadšením se vypravte se na přenášku ;-)

    Jak to může vypadat v praxi?

    Podívejme se, jak to celé může vypadat v praxi – představte si, že jste v kůži studenta, který má zájem o studium politologie na FSS MU, a rád by navštívil některou z přednášek vhodnou pro první ročníky.

    • Najděte na stránkách FSS katedru politologie (hlavní stránka FSS (www.fss.muni.cz) / Struktura fakulty / Katedra politologie)
    • Z hlavní stránky katedry se snadno přesunete na záložku Pro studenty / Rozvrhy, kde jsou uvedeny kromě časů i přednášející a čísla učeben.
    • Na stránce katedry v sekci Kontakty, kde se dozvíte, kde příslušné pracoviště najdete.
    • Nejste-li zrovna z Brna, podívejte ještě na kombinaci Mapy.cz a Idos.
    • Vidíte, že od návštěvy přednášky Vás dělí skutečně jen pár virtuálních kroků (a několik těch skutečných… ;-) )

      Nemůžete nalézt rozvrh oboru, který by Vás zajímal? Také nám to napište, pokusíme se Vám podat pomocnou ruku!

Nabídka kurzů

Ve školním roce 2022/2023 nabízíme náš dlouhodobě úspěšný kurz TSP MU.

Podívejte se na přehled nabízených kurzů.

V případě zájmu alespoň 7 uchazečů připravíme kurzy TSP MU, OSP Scio nebo matematiky pro VŠE v libovolném městě ČR, kontaktujte nás na info@kurzy-fido.cz.